Neberte to zle, ale je mi to jedno. 😎
Ne, přihlásil jsem se proto abych napsal, že vždycky jsem byl příznivec bez HT procesorů. Moje DELIDované i5 [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] jsem schválně kupoval, hlavně kvůli hrám, kde jsem ho přetaktoval na 4,4GHz a výkonově to je jako bych měl pětijádro. Ale pro hry je lepší jedno vlákno a velká frekvence. Takže by mě zajímalo jak se tyhle nový dvoj procesorový procesory budou taktovat, to jsem ještě nedělal, ale ještě si chvilku počkám s čím intel příjde. 🤑
Jinak pokud intel krachuje, tak je nejlepší si koupit intel a podpořit ho aby nezkrachoval. 😉
Odpovědět0 0
pre Arrow Lake je technologicky na prvom mieste nový výrobný proces bez archaických FinFET a nový spôsob napájania, architektúra je menej podstatná, Panther Lake sa viac zameria na novú architektúru a nedostatky z mixovaním jadier, Intel sa pri nových CPU zameral na nízku cenu pri výrobe aby konkuroval na trhu AMD a ARM, cena je vždy na 1 mieste nie výkon a spotreba.
Odpovědět0 5
to jsme si už všimli, že u intelu je na prvním místě cena pak spotřeba a pak výkon, exceluje hlavně v těch dvou prvních. 🤣 V dnešní době taky nevidím přínos v ht/smt sám mám smt vypnuté, stačí mi bohatě 12* jader. Zvyšovalo to výkon kdysi, když nebylo tolik jader, ale intel nám cpe přehršel těch malých nepotřebných jader. Teď bych řekl že je ht/smt na nic, a valná většina útoků na cpu byla přes ht
Odpovědět2 2
Přínos HT u Intelu je/byl podstatně menší, než SMT u Ryzenů. Rozhodně řádově menší než přínos E-cores. Takže to dává smysl, Zjednoduší to P-cores - a možná je to trochu zrychlí. Uvidíme.
Zrušení AVX-512 je horší.
AMD jde jinou cestou - jádra Zen 5 budou mít více aritmeticko-logických jednotek.
Odpovědět1 0
No to stým výkonom pri SMT som tiež zaregistroval, ale nech mi Intel vysvetlí, že ako chce "Arrow Lake" v konfigurácii 6p+16e (24 vlákien), konkurovať "Zen 5" so 16 jadrami a 32vláknami. To má taký brutálny nárast IPC aj "p" jadrách aj v "e" jadrách, že si tak verí ( o frekvenciách ani nehovorím). Ja viem jedno, že AMD stále neukázalo "karty na stôl" a Intel môže byť veľmi prekvapený čo príde.
Rozdiel medzi AMD a Intelom je aj v tom, že AMD sa snaží robiť malé "rock-stable" krôčky (ktoré ale fungujú) a Intel chce robiť naraz hotové -dvojskoky (nový proces, nové púzdrenie, nová architektúra oboch jadier) a potom zakopne a nie je z to zďaleka ten produkt čo to mal byť.
Odpovědět1 0
V jádru Zen 5 má být 6 ALU - 4 int + 2 fp - kdoví, možná se dočkáme konfigurace 16 jader / 48 vláken.
Odpovědět0 1
nedockame, Zen5 ma mit stale 2 SMT. Ceho bychom se teoreticky mohli dockat (ale pravdepodone nedockame) by bylo neco jako 8P+16C konfigurace. To by ale Intel s jeho 8P+16E musel dodat vykon dost presahujici Zen5 s 16P, coz se zatim zda spis z obasti povesti a bajek.
Odpovědět1 1